FORGOT YOUR DETAILS?

MONTAGRO

Musisz wiedzieć, że...

MONTAGRO jest największym hodowcą rasy krów Montbéliarde w Polsce. Całość materiału hodowlanego sprowadziliśmy z Francji. Reprodukcję prowadzimy w oparciu o nasienie najlepszych światowych byków tej rasy, takich jak Rapallo (ISU155), Plumitif (ISU 153), Ralban (ISU141), Oxalin (ISU 140) i innych.

Posiadamy również byki rozpłodowe które są wpisane do Księgi Głównej Rasy Monbéliarde. Całość stada jest pod oceną Polskiego Związku Hodowców Bydła. Mimo że jest to rasa ogólno-użytkowa wydajność bydła wynosi około 10 000 litrów na krowę w pierwszej i drugiej laktacji.

Zakładając hodowlę stanęliśmy przed wieloma problemami, które każdy hodowca rozumie

Poszukiwaliśmy odpowiedzi, czy wybrać rasę która odda bardzo dużo mleka (np. w ciągu 3,5 laktacji), urodzi średnio 1,5 dobrej jałówki? Czy rasę która potrafi oddać niewiele mniej mleka jednakże jest tolerancyjna na wahania składu i jakości paszy, które czasami są niezależne od nas i ponad to posiada bardzo dużą odporność zdrowotną na zapalenia wymion (co w naszym klimacie i oborze na "głębokiej ściółce" jest bardzo istotne!) utrzymać reżim żywnościowy i zdrowotny stada.

Zapewne każdy z nas czyta fachową literaturę, W USA wysokowydajne stada są brakowane rocznie nawet do 30%! Czy nas na to stać? Czy stać nas na to by produkować mleko, a następnie je wylewać, bo komórki somatyczne są za wysokie? Po latach doświadczeń już wiemy, że podjęliśmy dobrą decyzję, sprowadziliśmy z Francji prawie 200 sztuk krów rasy Montbéliarde.

Blisko 15 lat zobowiązuje nas do przedstawienia

trochę historii

Wierzymy, że linearny rozwój i koncentracja na jakości to klucz do sukcesu dla każdej hodowli

Od planów po realizację
2004

Rozpoczęcie hodowli

Podjęcie decyzji o rozpoczęcie hodowli krów Montbeliarde. Zaimportowano wówczas 200 szt. cielnych jałowic z Francji. Utrzymanie zwierząt w oborach głębokich na oborniku.

2005

Rozwój hodowli

Inwestycja w rozwój hodowli. Powstanie hali udojowej (bok w bok) na 12 stanowisk. Zatrudnianie wykwalifikowanego zespołu i starania nad usprawnieniem organizacji pracy.

2008

Zwiększenie populacji

Powiększenie hodowli, dostosowywanie się do większej ilości produkcyjnych oraz zarządzanie rozwojem struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. W połowie roku 12-13 lipca 2008 nasza jałówka zdobyła miano Czempiona w IV Ogólnopolskiej Wystawie Bydła Hodowlanego w Bratoszewicach. Wówczas po raz pierwszy w Polsce była wystawiana rasa Montbeliarde.

2010

Inwestycje

Dynamiczny rozwój hodowli wymusza na nas kolejne inwestycje. Przystosowujemy się do nowych warunków. Inwestujemy w nowe technologie. Na jesieni 1-3 października 2010, w Poznaniu Montagro zdobywa Wiceczempiona w kategorii krowa  XXIV Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych.

2011

Zdobycie Czempiona

Rok później nasza krowa zdobywa Czempiona w kategorii krowa rasy Montbeliard XXV Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w POZNAŃ, 11-14 września 2011.

2013

Nowe możliwości

W 2013 roku oddano do użytku nową oborę wolnostanowiskową na 350 zwierząt. To nowoczesny budynek, w którym komputer steruje wentylacją, kurtynami i zgarniaczem obornika, z system ściołowym przy użyciu separatu otrzymywanego z gnojowicy.

2014

I miejsce na Gali Mlecznej

Dnia 9 kwietnia 2014 zdobywamy I miejsce w Polsce wśród Laureatów Mlecznej Gali Stada rasy Montbeliard, wydajność w 2013 roku 9314 kg mleka średnio od krowy.

2015

Stawiamy na jakość hodowli

W nowoczesnej oborze powietrze krąży swobodnie, nie czuć zaduchu, co poprawia dobrostan zwierząt. Wszystko to za sprawą otwartego świetlika kalenicowego, systemu automatycznych kurtyn, automatycznej mechanicznej wentylacji ze zraszaniem. Ponownie 15 maja 2015  uzyskujemy I miejsce w Polsce wśród Laureatów Mlecznej Gali Stada rasy Montbeliard, wydajność w 2014 roku 8425 kg mleka średnio od krowy.
2016

Zwiększona wydajność

Dnia 19 maja 2016 kolejny rok z rzędu zdobywamy I miejsce w Polsce wśród Laureatów Mlecznej Gali Stada rasy Montbeliard, zwiększając wydajność w 2015 roku 9765 kg mleka średnio od krowy.

2017

Kolejne inwestycje

Rozpoczęcie prac nad budynkiem do odchowu młodego bydła, który wyposażony został w separator gnojowicy.  Ponownie uzyskujemy I miejsce w Polsce wśród Laureatów Mlecznej Gali Stada rasy Montbeliard. wydajność w 2016 roku 9374 kg mleka średnio od krowy. Wydarzenie miało miejsce dnia 17 maj 2017.

2018

Ciepło z mleka

Uruchomienie nowatorskiego systemu pozyskiwania ciepła z mleka. Przez 90% dni w roku mamy ciepłą wodę i ogrzewanie tylko z ciepła pozyskiwanego z mleka. Również w tym roku uzyskaliśmy I miejsce w Polsce wśród Laureatów Mlecznej Gali Stada rasy Montbeliard (17 maja 2018) wydajność w 2017 roku 9985 kg mleka średnio od krowy.

2019

Doskonalenie

Stawiamy na automatyzację zarządzania procesem produkcyjnym. Gromadzimy statystyki, analizujemy dane i parametry hodowli dzięki zaawansowanym systemom zarządzania hodowlą.  Jak co roku, od 7 lat z rzędu zdobywamy I miejsce w Polsce wśród Laureatów Mlecznej Gali Stada rasy Montbeliard, uzyskując wysoką wydajność w 2018 roku 10116 kg mleka średnio od krowy.

Największa Hodowla Montbeliarde w Polsce

Warunki hodowli

W naszej hodowli wykorzystujemy najnowocześniejszy system udojowy firmy DeLaval. Dzięki temu proces odbywa się bez uszczerbku na zdrowiu krów, przez co i mleko jest lepszej jakości. Na przestrzeni lat postawiliśmy na jakość i utrzymanie najwyższych standardów hodowlanych.

Stosowanie nowoczesnych metod żywienia dla wysokowydajnego stada przez:

  • sporządzanie paszy indywidualnie dla każdej z grup żywieniowych,
  • przygotowanie jednolitej, bardzo dobrze wymieszanej o prawidłowej strukturze paszy w formie TMR w wozie paszowym poprzez wykwalifikowanych pracowników,
  • skład TMR jest ustalany, przeliczany a następnie jego skuteczność jest dokładnie analizowana przez naszego doświadczonego Zootechnika na podstawie zawartości tłuszczu, białka, mocznika i liczby komórek somatycznych w mleku indywidualnie dla każdej krowy,
  • w naszej praktyce zwracamy szczególną uwagę na bardzo dobre przygotowanie poszczególnych składników TMR takich jak kiszonka z kukurydzy, kiszonka z traw które zawsze są zebrane w odpowiednim terminie.

Praktycznie rasa Montbéliarde "sama się wyciela" i nie wymaga asysty lekarza, czy zootechnika.

Utrzymywanie stada w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej zgodnie z najwyższą sztuką i praktyką hodowlaną wymaga:

  • nadzoru lekarzy weterynarii, którzy przeprowadzają na bieżąco kontrolę powycieleniową i przedwycieleniową, którą przeprowadzamy tylko raz w miesiącu,
  • podejmowanie prewencyjnych działań takich jak szczepienia,
  • wdrożone procedury, które pozwalają na bieżąco zbierać informację o zmianie stanu zdrowia poszczególnych zwierząt, co pozwala na podjęcie szybkich i skutecznych działań prewencyjnych (w wyniku tych przedsięwzięć 100% wyprodukowanego mleka oddajemy do mleczarni, a przypadki zapalenia wymion czy inne schorzenia zdarzają się sporadycznie),
  • stosowanie sprawdzonych preparatów do dippingu, (tj. ochrona strzyków po udoju oraz ich zasklepianie),
    w naszym gospodarstwie krowy po wyjściu z hali udojowej zawsze wracają do stołów paszowych pełnych świeżej paszy.

Jesteśmy certyfikowaną hodowlą i przez lata
zebraliśmy wiele nagród i wyróżnień

Poznaj nasze osiągnięcia w hodowli, które zawdzięczamy przede wszystkim naszym odbiorcom, partnerom biznesowym oraz pracownikom, których wysiłek doprowadził firmę do dynamicznego wzrostu i sukcesu na rynku.

TOP