Montagro
Technologia w Hodowli
Technologia w Hodowli
Rolnictwo jak i hodowla często są postrzegane jako jedne z najmniej rozwiniętych technologicznie dziedziny biznesu, zupełnie niesłusznie. My, jako hodowcy staramy się jak najbardziej dbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszych podopiecznych, bowiem im one będą żyły w większym komforcie, tym będą zdrowsze i szczęśliwsze, i będą nam się odwdzięczały zdrowym, czystym mlekiem. I wg nas, najlepiej to zrobić stosując najnowsze zdobycze technologii.
W Montagro jest to naszą misją - jak najbardziej dbać o nasze zwierzęta. Dlatego w głównej oborze w której mieszkają nasze krowy, temperaturą i wymianą powietrza sterujemy w sposób automatyczny. Nasz system utrzymywania komfortowego środowiska składa się z sześciu elementów:
system usuwania gnojowicy
Budując oborę w 2011 roku stanęliśmy przed wyzwaniem, jak usuwać gnojowicę z budynku, często, cicho i najmniejszym kosztem. Wymyśliliśmy w Montagro system usuwania gnojowicy który jest oparty jest na wygarniaczach, samospływnych kanałach, oraz separatorze, przez który przechodzi 100% gnojowicy. System ten jest sterowany półautomatycznie, zasuwy sterowane są przyciskiem a pompa pracująca z separatorem pobiera wspólnie tylko 12kW energii. Cały nasz autorski system, oparty jest na jednej pompie, która potrafi przez układ siedmiu zaworów płukać dwa kanały, opróżniać zbiornik gęstej lub rzadkiej gnojowicy i przepompowywać gnojowicę przeseparowaną do zbiornika głównego. Obecnie projektujemy całkowicie automatyczny system pracy całej technologii usuwania i przetwarzania gnojowicy z dwóch budynków, nie wymagający ingerencji człowieka.
system sterowania ogrzewaniem
system sterowania wodą
system do monitorowania zdrowia
Żeby jak najbardziej dbać o nasze zwierzęta, które jak wiadomo niestety nie mogą nam powiedzieć że coś im dolega, lub mają migrenę, wdrożyliśmy system monitorowania zdrowia każdej krowy. Obecnie jesteśmy w stanie śledzić ile czasu każda indywidualna krowa pobiera paszę ze stołu, ile czasu przeżuwa tę paszę i czy np nie za długo dzisiaj spała. Pozwala nam to na odczytanie bardzo wcześnie negatywnych objawów, które na pewno zaniepokoją naszych troskliwych zootechników. System daje nam wiele informacji o każdej krowie, jak również o całym stadzie, co pozwala np na szybką diagnozę zmiany w jakości TMR.
Jako hodowca, który zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności za otaczające nas środowisko wdrożyliśmy autorski system pozyskiwania ciepła z mleka o sprawności ponad 70%. Istniejące systemy nie spełniały naszych wymagań i mając świadomość że możemy jeszcze więcej oszczędzić wydatków na energię i zarazem zmniejszyć emisję CO2 zaprojektowaliśmy system aromatycznie pozyskujący ciepło z dwóch zbiorników mleka za pomocą którego ogrzewamy około 1m3 wody ciepłej dobowo do temperatury 60stC, oraz w zimie, pozyskując ciepło wtórne pompą ciepła, ogrzewamy cały budynek wraz z halą udojową.
Nasz projekt zrealizowany wspólnie z firmami KJK Serwis Lublin i Go2Energy daje bardzo wymierne oszczędności kosztów i był kilkukrotnie opisywany w prasie branżowej. (np. Holstein). Poniesione koszty zwrócą się w cztery lata i a w tym czasie wyemitujemy 0 CO2.